June 2018 Outdoor Track Meet Results
6:00pm Tuesday June 19
Lansing High School | FLRC

100m RESULTS

PlaceAthleteGenderAgeTeamTime
1Mike D'AngeloM20Unattached11.34
2Eric RyanM17Unattached11.51
3Leon AtkinsM21Auburn Pulsars11.53
4Sean SatchwellM21315 Elite TC11.80
5John McEachenM48Syracuse Chargers12.82
6Gregory GreenM45High Noon13.65
7Marcus HomaM13Team PREFO14.91
8Noah RufferM13Team PREFO14.95
9Elizabeth ShawF12Lansing Lightning15.01
10Karl GranrothM45Granroth Racing15.02
11James SaundersM11Team PREFO15.05
12Emma BeckleyF14Lansing Lightning15.09
13Rowan CaldwellM13Lansing Lightning15.17
14Ashlyn TarbertF13Lansing Lightning15.24
15Anna LoweF11Team PREFO15.47
16Nate JonesM11Lansing Lightning15.56
17Tyer ReidM28Unattached15.74
18Connor ColeM13Lansing Lightning15.83
19Gordie AucklandM51Unattached16.00
20Gregory HomaM11Team PREFO16.64
21Elsa WoodFSouthern Tier SOAR16.72
22Annoura StewartF11Lansing Lightning16.80
23Elena RufferF11Team PREFO17.06
24William BosciaM9Ithaca Youth Bureau17.18
25Amalie WhiteF10Ithaca Youth Bureau17.39
26Samson TelfordM12Team PREFO17.48
27Griffin ConradM10Ithaca Youth Bureau17.49
27Kieran StewartM13Lansing Lightning17.49
29Tayden Johnson-StaytonF11Unattached17.52
30Lucius DannM12Lansing Lightning17.53
31Nicholas MannM9Ithaca Youth Bureau17.62
32Maya BirchF9Ithaca Youth Bureau17.78
33Charlie LovellMSouthern Tier SOAR18.03
34Jax Johnson-StaytonM9Unattached18.38
35Ursula SilbertF8Ithaca Youth Bureau18.52
36Brayden RockefellarM9Lansing Lightning18.57
37James LovellMSouthern Tier SOAR18.58
38Eva MichelucciF10Ithaca Youth Bureau18.82
39Chase Johnson-StaytonM9Unattached18.94
40Lincoln WoodallM11Ithaca Youth Bureau18.95
41Clare ColeF7Lansing Lightning18.96
42Griffin Gold-RogersM9Ithaca Youth Bureau19.05
43Ana KielyF8Ithaca Youth Bureau19.36
44Jasmine WagnerFSouthern Tier SOAR19.50
45Zadie WangF9Ithaca Youth Bureau19.59
46Theodore SmithM8Ithaca Youth Bureau19.73
47Robert KongM9Ithaca Youth Bureau19.78
48Norah HowellF9Lansing Lightning19.93
49Aaren StewartM7Lansing Lightning19.96
50Lila MacLeanF7Ithaca Youth Bureau19.98
51Cameron O'LearyM4Unattached20.16
52Asher MoseleyM6Ithaca Youth Bureau20.17
53Milo MoseleyM6Ithaca Youth Bureau20.34
54Ben SweetM6Ithaca Youth Bureau20.38
55Maya FeschotteF7Ithaca Youth Bureau20.68
56Gracie BrazierF8Lansing Lightning20.83
57Toby MooreM7Lansing Lightning20.96
58Gabriella MannF11Ithaca Youth Bureau21.01
59Phoebe SkeideF7Ithaca Youth Bureau21.09
60Asher MartinM8Lansing Lightning21.33
61Claire RufferF7Team PREFO21.58
62Arya BasuM6Ithaca Youth Bureau22.05
63Sawyer RadcliffeM7Ithaca Youth Bureau22.11
64Fiona DannF6Lansing Lightning22.23
65Natalie LovenheimF6Lansing Lightning22.45
66Aliah WoodallF9Ithaca Youth Bureau22.75
67Ethan HesseM8Lansing Lightning23.04
68Ryan FreedM6Ithaca Youth Bureau23.21
69Mia MorseF9Lansing Lightning23.63
70Kathryn HollowayF8Ithaca Youth Bureau23.96
71Ethan LittlejohnM7Lansing Lightning24.16
72Alice MouF5Team PREFO24.25
73Griffin GuelpaM6Ithaca Youth Bureau24.79
74Josiah SwillerM5Ithaca Youth Bureau24.80
75Kellan SmithM6Ithaca Youth Bureau25.09
76Grace FolsomF7Ithaca Youth Bureau25.18
77Roslyn FolsomF4Unattached25.55
78Annaliese GranrothF6Granroth Racing26.01
79Rhodes WoodallM6Ithaca Youth Bureau26.47
80Leo MorseM6Lansing Lightning27.97
81Steven KongM7Ithaca Youth Bureau28.10
82Mason HesseM5Lansing Lightning29.22
83Kaarina GranrothF3Granroth Racing31.69
84Daniel LinM5Ithaca Youth Bureau32.74
85Marijn StewartM4Lansing Lightning34.93
86Avery RufferF4Team PREFO36.93

800m RESULTS

PlaceAthleteGenderAgeTeamTime
1Sean SatchwellM21315 Elite TC2:11
2Franklin SkarupinskiM20Unattached2:13.03
3Jason TuoriM27Unattached2:13.84
4Jacob BlaszkowM19315 Elite TC2:22
5John McEachenM48Syracuse Chargers2:24
6John SaundersM15Team PREFO2:29
6Jerry CzyzM13Auburn Pulsars2:29
8Keegan BradyM12Auburn Pulsars2:32
9Marcus HomaM13Team PREFO2:33
10Tyer ReidM28Unattached2:37
11Karl GranrothM45Granroth Racing2:51
12Colten KetchumMTeam PREFO3:01
13Coreen SteinbachF67Athena Track Club3:06
14Kyleen BradyF10Auburn Pulsars3:06.35
15Karen Simmonds-BradyF44Auburn Pulsars3:06.59
16David CookM34Unattached3:10.19
17Mary BushallowF46Unattached3:10.50
18Gregory HomaM11Team PREFO3:11
19Tucker FlaitzM9Southern Tier SOAR3:13
19Tyler DalyM53Unattached3:13
21James MouM10Team PREFO3:15
22Anna LoweF11Team PREFO3:17
23Taylor FarrellF12Team PREFO3:18
24Brendan O'BrienM58Unattached3:20
24Maddie SchattingerF19Unattached3:20
26William BosciaM9Ithaca Youth Bureau3:21
26Abigail WagnerFSouthern Tier SOAR3:21
28Elsa WoodFSouthern Tier SOAR3:23
29Clare ColeF7Lansing Lightning3:27.49
30Charlie SegalM12Lansing Lightning3:27.77
31Sebastian BartishevichM9Ithaca Youth Bureau3:28
32Ben SweetM6Ithaca Youth Bureau3:40
33Oscar JenesM7Ithaca Youth Bureau3:42
34Eva MichelucciF10Ithaca Youth Bureau3:47
35Freddie CollinsM10Team PREFO3:48.72
36Charlie LovellMSouthern Tier SOAR3:48.91
37Connor ColeM13Lansing Lightning3:50
38Robert KongM9Ithaca Youth Bureau3:57
39Midula LejeuneF8Ithaca Youth Bureau3:58
40Samson TelfordM12Team PREFO4:02
41Cameron O'LearyM4Unattached4:06
42Alice MouF5Team PREFO4:14
43Ryan FreedM6Ithaca Youth Bureau4:15
44Althea JohnstonF7Ithaca Youth Bureau4:15.60
45Ursula SilbertF8Ithaca Youth Bureau4:16
46Ana KielyF8Ithaca Youth Bureau4:17
47Annaliese GranrothF6Granroth Racing4:21
48Cindy DalyF59Unattached4:22
49Josiah SwillerM5Ithaca Youth Bureau4:27
50Elijah SmithM10Ithaca Youth Bureau4:50
51Steven KongM7Ithaca Youth Bureau5:18
52Roslyn FolsomF4Unattached5:24
53Kaarina GranrothF3Granroth Racing5:50

800m RACE WALK RESULTS

PlaceAthleteGenderAgeTeamTime
1Kevin NelsonM53Unattached5:02
2Gordie AucklandM51Unattached5:19
3Debby ScheragaM69Unattached6:07
4Chanhom GreenF44Unattached6:27
5Amelia Habicht (400m)F51Unattached6:48

1 mile RESULTS

PlaceAthleteGenderAgeTeamTime
2Leon AtkinsM21Auburn Pulsars4:32.78
3Adam PacheckM26Unattached4:38.81
4Joshua DerrickM20Unattached4:48.62
5Ethan SeltzerM20Unattached4:48.80
6Jason TuoriM27Unattached5:12
7Hayden BelangerM15Southern Tier SOAR5:14.39
8Phil KwasneyM37STRC5:14.80
9Scott DawsonM44High Noon AC5:17
10Franklin SkarupinskiM20Unattached5:24
11Michael StewartM36High Noon Athletic Club5:27
12Caleb BelangerM13Southern Tier SOAR5:42
13Jack GregorskiM14Team PREFO5:47
14Tobias SalisburyM16Unattached5:49
15Michelle RohlF52Unattached5:51
16Noah RufferM13Team PREFO5:54.35
17Keegan BradyM12Auburn Pulsars5:54.98
18Jerry CzyzM13Auburn Pulsars6:02
19Jason JenksM21Unattached6:04
20Tyer ReidM28Unattached6:09
21Karl GranrothM45Granroth Racing6:26
22Jack SalisburyM51Unattached6:29
23Aidan ArcherM13Auburn Pulsars6:33
24Michael RohlM53Unattached6:34
25Chase Johnson-StaytonM9Unattached6:41
26Nicholas MannM9Ithaca Youth Bureau6:47
27Tucker FlaitzM9Southern Tier SOAR6:48
27Kyleen BradyF10Auburn Pulsars6:48
29James MouM10Team PREFO6:49
29Karen Simmonds-BradyF44Auburn Pulsars6:49
29Mike D'AngeloM20Unattached6:49
32Mary BushallowF46Unattached6:52.37
33David CookM34Unattached6:52.70
34Kevin NelsonM53Unattached6:53
35Taylor FarrellF12Team PREFO7:06
36Brendan O'BrienM58Unattached7:09
37James LovellMSouthern Tier SOAR7:14
38Jax Johnson-StaytonM9Unattached7:23
39Abigail WagnerFSouthern Tier SOAR7:25
40Carl FranckM65HN/FLRC7:44
41Sebastian BartishevichM9Ithaca Youth Bureau7:50
42Julia LovenheimF8Lansing Lightning7:52
43Charlie BrazierM9Lansing Lightning8:15
44Alivia KirkF10Lansing Lightning8:35
45Asher MartinM8Lansing Lightning8:36
46Robert KongM9Ithaca Youth Bureau9:00
47Tayden Johnson-StaytonF11Unattached9:06
48Amelia MartinF7Lansing Lightning9:28

2 mile RESULTS

PlaceAthleteGenderAgeTeamTime
1Joshua DerrickM20Unattached9:57
2Chris MasonM29Auburn Pulsars11:09
3Dustin MooreM23Unattached11:25
4David CookM34Unattached11:27
5Daniel KingsleyM15Unattached11:40
6Michael StewartM36High Noon Athletic Club11:54
7Zachary HwangM13Lansing Lightning14:50
8Brendan O'BrienM58Unattached14:53
9Remy FeschotteM9Ithaca Youth Bureau16:24
10Oscar JenesM7Ithaca Youth Bureau16:28
11Althea JohnstonF7Ithaca Youth Bureau17:54

4x400m RESULTS

PlaceNameTeamTime
1Team AtkinsAuburn Pulsars04:19.8
2Team RufferTeam PREFO04:55.3
3Team BelangerSouthern Tier SOAR05:02.9
4Team TarbettLansing Lightning05:23.3
5Team MouTeam PREFO05:41.0
6Team DannLansing Lightning05:42.4
7Team DalyUnattached06:12.0
8Team ConradIthaca Youth Bureau06:13.6
9Team MichelucciIthaca Youth Bureau06:21.4
10Team FlaitzSouthern Tier SOAR06:33.6
11Team CollinsTeam PREFO06:34.2
12Team MannIthaca Youth Bureau06:40.5
13Team E. HesseLansing Lightning06:52.9
14Team SmithIthaca Youth Bureau06:58.8
15Team ColeLansing Lightning06:59.5
16Team BirchIthaca Youth Bureau07:04.9
17Team SilbertIthaca Youth Bureau07:20.1
18Team MoseleyIthaca Youth Bureau07:21.2
19Team M. HesseLansing Lightning08:16.6
20Team JohnstonIthaca Youth Bureau08:45.3
21Team LinIthaca Youth Bureau08:54.7
Show Registration Information